4 stepenika do uspešne karijere u internet poslovanju! Spremili smo dokument koji otkriva koja su to četiri stepenika koja vode ka profitabilnoj karijeri u online poslovanju. Preuzmite izveštaj ovde.
Facebook marketing za početnike: Strategije za profesionalni uspeh
Na internetu se može pronaći mnoštvo informacija o tome šta je Facebook marketing i kako ga efikasno koristiti za promociju brendova. I dok su neki saveti veoma primenjivi, mnogo je više primera gde su informacije u najmanju ruku upitne. Zato je važno da znate na kom mestu da tražite informacije kako biste bili sigurni da je to što učite zaista korisno.
Kako bi došao do što objektivnijih informacija, AdEspresso, jedan od vodećih svetskih portala u ovoj oblasti, proučavao je više od 37.000 reklama na društvenim mrežama. Tokom analize fokus je stavljen na naslove, opise linkova i tekst oglasa.
Na osnovu tih informacija želeli su da saznaju kakav sadržaj daje najbolje rezultate. Pored dužine teksta i izbora reči, interesovalo ih je i kakvi su pozivi na akciju (Call to Action) i koliko oni uspevaju da skrenu pažnju korisnika na određenu uslugu ili proizvod.
Uzimajući u obzir te informacije, ali i na osnovu sopstvenih istraživanja, Karola Karlson, stručnjak za marketing, pripremila je savete za kreiranje kvalitetnih marketinških kampanja. Na osnovu tih saznanja osmislili smo vodič kroz Facebook marketing kako biste, kao početnik, imali što bolju startnu poziciju.
Kako napraviti kvalitetan oglas
Na početku vodiča potrebno je da se fokusirate na optimizaciju sadržaja Facebook reklame koju pripremate. Prvo što treba da znate je to da na ovoj društvenoj mreži imate na raspolaganju tri polja gde je potrebno upisati tekst. To su naslov, glavni tekst i opis iznad linka.
1. Naslovi treba da sadrže do pet reči
Istraživanje je pokazalo da su najbolji efekat imali oglasi čiji su naslovi sadržali maksimalno pet reči. Dakle, u slučaju Facebooka, baš kao i kog Google reklama, bolje je biti kratak i jasan kada je reč o informacijama u oglasu. Iako se možda čini da ih je malo, pokazalo se da se sa pet reči može skrenuti pažnja korisnika.
Na društvenoj mreži kao što je Facebook, korisnici su svakodnevno preplavljeni velikim brojem informacija. Upravo iz tog razloga kratki naslovi igraju ključnu ulogu u prenošenju jasne poruke i postizanju željenog efekta. Uočeno je da naslovi koji su prepuni detalja zapravo odbijaju korisnike i imaju manji uticaj. S obzirom na to da su korisnici Facebooka vrlo nestrpljivi kada je reč o oglasima, od ključnog je značaja privući njihovu pažnju što je moguće brže.
Često se dešava da čak i najzanimljiviji sadržaji ne uspevaju da postignu dobar rezultat zbog predugih naslova. Dugi naslovi mogu zbuniti ili čak odbiti čitaoce. Zato je ključno da naslov na adekvatan način prenese suštinu teksta, uzimajući u obzir ciljnu grupu kojoj se obraća.
2. Opis oglasa treba da ima oko 18 reči, dok glavni tekst ne treba da ima više od 14
Istraživanje je ustanovilo da najbolja dužina teksta opisa oglasa iznosi oko 18 reči. Ovaj segment treba da jasno objasni ideju reklame. Imajte na umu da Facebook marketing nije jeftin, zbog čega je važno da svaki segment kampanje bude maksimalno učinkovit.
Za to su često zaduženi eksperti za PPC marketing, ali i vi to sami možete da uradite nakon sticanja potrebnih znanja. Sve ovo važi i za glavni tekst oglasa, gde se preporučuje maksimalno 14 reči.
Zato se potrudite da sadržaj oglasa bude u skladu sa pomenutim principima. Na taj način ćete privući veći broj ljudi, što će se direktno odraziti na efektivnost kampanje, a samim tim i na imidž brenda.
Čak i ako je reč o prodaji nekog artikla, fokus i dalje treba da bude na podsticanju posetilaca da kliknu na link. Kada dođu na landing page, tj. na stranicu sajta, tada je vreme da prezentujete sve prednosti vašeg artikla.
3. Upotrebite reči koje angažuju korisnike i usmeravaju njihovu pažnju na ono što nudite
Ukoliko želite da oglasi budu odlično prihvaćeni, gledajte da u naslov i tekst ubacite sledeće reči:
„Odmah” – Moderan način života utiče na to da nemamo previše strpljenja. Želimo da sve dobijemo što pre, što znači da uvek dobro zvuči ako nam neko nešto nudi „odmah”. Zato je ova reč izuzetno korisna u modernom marketingu jer potencijalnom kupcu stavlja do znanja da će nešto dobiti bez čekanja.
„Vi” – Ova reč jasno pokazuje ljudima da se obraćate baš njima. Reč je o nivou individualizovanja, koji treba da bude obavezni deo vašeg oglasa. Što se više lično obraćate korisnicima društvenih mreža, to je efekat bolji. Naime, naš mozak je istreniran da reaguje drugačije kada nam se neko obraća i kada razmišljamo o sebi.
„Zato što” – Zaintrigiranost i želja za odgovorima urođene su kod ljudi. Zato uvek postavljaju pitanja „Kako” i „Zašto?”. Iz tog razloga svaki oglas koji nudi odgovor na neko pitanje automatski skreće pažnju.
„Novi” – Ovom rečju jasno stavljate do znanja da je proizvod koji nudite moderan i sa mnoštvom beneficija koje dolaze uz nešto što je novo. To obično znači da je reč o najnovijoj tehnologiji ili načinu rada, a ne treba zapostaviti ni garanciju za proizvod.
„Besplatno” – Svi vole kada se nešto poklanja, zar ne? Iz tog razloga ova reč veoma efikasno skreće pažnju na oglas i garantuje da će korisnik želeti da sazna o čemu je reč. Ipak, nemojte olako koristiti ovu reč ako nešto zaista nije besplatno jer svaka obmana višestruko šteti brendu.
4. Ne zaboravite na poziv na akciju
Svaki Facebook oglas treba da ima dugme za Call to Action (poziv na akciju). Na ovaj način pomažete ljudima da urade ono što očekujete od njih (npr. da posete stranicu gde se vrši prodaja). Ako na jasan način formulišete CTA, lakše ćete aktivirati ciljnu grupu kojoj se obraćate, što će direktno uticati na bolji efekat vašeg oglasa.
To ne mora da bude samo poziv na kupovinu nečega, već može biti i poziv na prijavu na newsletter, preuzimanje poklona ili nekog besplatnog proizvoda i sl. Postoje razne vrste poziva na akciju i na vama je da definišete koji najbolje odgovara vašoj marketinškoj kampanji.
Neki od najpopularnijih na Facebooku su: „Learn more” (34,2%), „Shop now” (30,7%) i „Sign up…” (22,6%). Ako je vaš oglas specifičan, neka i CTA bude u skladu sa njim.
5. Kreirajte landing page
Kada je reč o Facebook marketingu, svaki oglas reklamira nešto konkretno. Tu se pre svega misli na konkretne usluge, proizvode ili novitete iz neke oblasti poslovanja. Imajte na umu da je cilj ne samo da internet korisnike „naterate” da posete vaš sajt, već i da ih navedete da obave aktivnost koju ste zamislili (kupovina, ostavljanje ličnih podataka, preuzimanje fajlova itd.).
Uz to, oglas treba da se obraća određenoj ciljnoj grupi koja ima specifična očekivanja, potrebe i navike. Kad se zainteresuju, oni će poželeti da saznaju više o ponudi, zbog čega je potrebno da napravite posebnu stranicu – landing page, koja će im pomoći da izvrše aktivnost koju ste im namenili.
Ona treba da sadrži informacije kao u oglasu, samo što u ovom slučaju imate slobodu da proširite priču i pružite dodatna objašnjenja. Kako je ovo najefikasnija opcija, ne čudi informacija da 69% oglasa na Facebooku upućuje zainteresovane na određenu stranicu.
Ovo su bili ključni saveti do kojih su stručnjaci došli nakon analiziranja velikog broja različitih reklamnih kampanja na Facebooku. Naravno, to ne znači da nemate prostora da sami postignete odlične rezultate radeći stvari malo drugačije. Ostaje vam da budete hrabri i da ponekad rizikujete sa oglasom.
Kako kreirati efektnu marketinšku kampanju na Facebooku
Da bi vam se marketinška aktivnost na Facebooku isplatila, sledite neke od preporuka Karole Karlson koje vam predstavljamo u nastavku.
- Kreirajte oglase koji se oslanjaju na praznike i velike događaje. Postoje brojni načini na koje možete iskoristiti određene dane u godini za poboljšanje prodaje i unapređenje imidža brenda. To može da bude prodaja televizora pred Olimpijske igre, ponuda paketića za Novu godinu, prigodnih poklona za Osmi mart itd. Nađite ono što je zajedničko vašem proizvodu i događaju kako biste postigli željeni cilj.
- Ponudite neku beneficiju kako bi neko ostavio svoje podatke. Već smo pomenuli da reč „besplatno” otvara mnoga vrata. Iskoristite to maksimalno nudeći poklone ili vaučere za kupovinu svima koji odluče da se, na primer, prijave na vaš newsletter.
- Povežite se sa novim klijentima. Facebook marketing ne služi samo za prodaju, što znači da oglašavanjem možete postići brojne ciljeve. Jedan od njih može da bude rad na online imidžu brenda ili povezivanje sa potencijalnim budućim klijentima deljenjem korisnih saveta i vesti. Na ovaj način ćete ih zainteresovati za svoju kompaniju, nakon čega će i sami poželeti da saznaju više o vašoj osnovnoj ponudi.
Ostvarite uspešnu karijeru u oblasti digitalnog marketinga
Ako imate želju da steknete nova znanja koja su potrebna za Facebook marketing, razmislite o pohađanju obrazovnog programa Social Media, Online PR & Community Manager na InternetAcademy. U okviru njega ćete naučiti više o digitalnom marketingu i kreativnim metodama i tehnikama za vođenje kompanijskih profila, ali i načinima promocije na internetu.
Ako želite da se bavite društvenim mrežama, ova znanja će vam pomoći da postanete online PR Manager, PPC Manager ili stručnjak za odnose s javnošću na internetu. Za koju god profesiju da se odlučite, imaćete sjajnu perspektivu i veliku šansu za uspešnu karijeru jer su ovi eksperti uvek na ceni.
Zato ne propustite mogućnost da postanete sertifikovani ekspert za rad na društvenim mrežama. Na ovaj način ćete imati priliku da se bavite kreativnim i dinamičnim poslom koji pruža brojne mogućnosti za napredovanje, a treba istaći i da je to odlična šansa za zaradu na internetu.
Dodatnu sigurnost pruža informacija da je reč o poslovima gde se novi stručnjaci stalno traže jer se stalno otvaraju nove poslovne prilike.
Da li ima mesta? Upisni rok 2024/25. je u toku.
Da saznate sve o upisu, kliknite ovde.
Prijavite se